MINDSPIRE BLOG
Kövesse a MINDSPIRE közösségi oldalait!
Megoldásunk új modulja biztosítja a kereteket az integrált adatátadás megvalósításához, illetve támogatja a rekonsziliációs folyamatokat is.
A MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköz áttekintése
A DELTA jelenleg a transzformált adatokat fájl és adatbázis link alapon képes átadni célrendszeri betöltés céljából. Ez biztosítja, hogy rendszerfüggetlen adatmigrációs eszközként, szinte bármilyen céloldali alkalmazás migrációjához felhasználható legyen, és az előre definiált betöltési adatstruktúrában előállított migrálandó adatokat egy gyorsan felépíthető adatkapcsolattal, biztonságosan eljuttassa a célrendszerig. Azonban a fejlesztési stratégiánkban célként fogalmaztuk meg, hogy a már elérhető univerzális megoldásunk mellett az adatátadást API integráció keretében is kialakítsuk azon kiemelt, a pénzügyi szektorban leginkább elterjedt core célrendszerek felé, amelyek erre lehetőséget biztosítanak.Kundrík Kamilla
DELTA product manager
Kamilla több, mint 15 éves szektorfüggetlen rendszerimplementációs tapasztalattal rendelkezik.
A MINDSPIRE DELTA eszközének üzleti és IT fejlesztéséért felelős, továbbá támogatási és minőségbiztosítási tevékenységet végez a migrációs projektek IT feladataiban.
Az API integrációs célkitűzés főbb indokai az alábbiak voltak:
- A fájl alapú adatátadás esetében a fájlok manuális vagy félautomata továbbítása körülményes és lassú lehet, illetve több hibalehetőséget is hordoz magában. Emellett számos további követelménynek is meg kell felelni, amelyek lehetővé teszik a biztonságos adatátadást.
- Az adatbázis link alapú adatátadás ma már elavultnak számít, Európában bankbiztonsági szempontból nem támogatott technológia, azonban egyes kelet-európai és ázsiai országokban még jelen van.
- Illetve vannak olyan újgenerációs core banki rendszerek, amelyek a fenti megoldások közül egyiket sem támogatják, ezekbe az adatokat kizárólag dedikált API-n keresztül lehet betölteni.
A fejlesztési stratégiánkban több olyan CBS megoldást választottunk ki, amelyek egyre nagyobb teret nyernek a pénzügyi szektorban, és a migráció során az adatbetöltést integrált API hívásokon keresztül támogatják.
Elsőként a Thought Machine Vault banki számlavezető rendszerét céloztuk meg, amely felé a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszközből ezt az integrációt megvalósítjuk.
A Thought Machine Vault banki számlavezető rendszer bemutatása
A Vault egy úgynevezett új generációs core banking rendszer, amely elsődlegesen a számlavezetési funkciók megvalósítására fókuszál, legyen szó akár digitális bankokról, akár tradicionális pénzintézetekről.
Több folyamat és funkció a CBS megoldáson kívüli, rendszerekben kerül lefedésre. Ilyen kapcsolódó alkalmazások lehetnek például az ügyféltörzs, a kártyamenedzsment, az ügyfélkiszolgálási csatornák, a fizetési forgalom, amelyek támogatásához szükséges adatokat a core banki rendszer API-n keresztül tesz elérhetővé.
Ennek a koncepcióváltásnak köszönhetően a teljes banki architektúra üzleti és informatikai szempontból is egy moduláris, lazán csatolt rendszert képez, ezáltal nagy fokú rugalmasságot biztosítva mindkét aspektusból.
Újgenerációs core banki megoldásként a Vault egy olyan, a legújabb technológiákon alapuló, többnyire felhős környezetben üzemeltetett, backend funkciókat ellátó rendszer, amely:
- lehetőséget biztosít a bank üzleti stratégiájának megfelelő termékpaletta rugalmas és hatékony kezelésére, amelyhez az alkalmazás csupán a szükséges kereteket biztosítja,
- illetve amelybe a különböző ügyfélkiszolgálási csatornák és üzleti folyamatok könnyen és rugalmasan illeszthetők, valamint szükség esetén le is cserélhetők.
A MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköz és a Thought Machine Vault CBS megoldás között kialakított integráció bemutatása
A Vault egy dedikált interfészeket biztosít az adatmigrációhoz, amely minden üzleti entitás esetén egységes folyamat mentén történik, míg az átadandó adatok köre típusonként értelemszerűen eltér.
A Vault migráció az üzleti entitások (ami lehet például ügyfél vagy számla), szerkezetét egyszerű és könnyen értelmezhető szöveges formátumokban, JSON vagy Protobuf fájlokban definiálja.
Ezek lehetőséget biztosítanak akár egymásba ágyazott listák kezelésére is egy-egy üzleti elemen belül, például egy adott számlának leíró adata a számlanyitás dátuma, de a számlatulajdonosok köre is, amely a számlához hozzárendelt lista.
Mivel a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköz relációs adatbázis alapú, így ezek a JSON leírások itt előre felparaméterezett tábladefiníciók és különböző táblakapcsolatok (1:1, 1:N) formájában kerültek megfeleltetésre. A „fordítást” a két formátum között a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköz integrációs modulja végzi el, amely felelős az itt transzformált, majd exportált céladatok Vault felé történő átadásáért. A MINDSPIRE DELTA integrációs moduljában pedig paraméterezehető, hogy az egyes üzenetek a Vault felé milyen formátumban kerüljenek kiküldésre (JSON vagy Protobuf).
Az integrált migrációs folyamatot az alábbi ábra mutatja be:
- Technikai lépéseket hajt végre, amelyek az átadási folyamat nyomon követésére szolgálnak.
- Összeállítja a Vault számára értelmezhető üzleti entitás példányokat, a Vault által megadott technikai specifikáció szerint.
- Az entitások csomagokba kerülnek, amelyek az adatátadás alapját képzik. Az egy csomagba kerülő üzleti entitások darabszáma az adatmigrációs eszközben igény szerint beállítható, az átadási folyamat optimalizálása érdekében.
- Első lépésként fogadja a beérkező csomagokat, majd azokat elsősorban formailag validálja, ellenőrizve, hogy minden kötelező adat rendelkezésre áll, az adatok megfelelő formátum szerint érkeztek, illetve az értékkészletes mezők esetében értékkészlet ellenőrzést hajt végre. Ennek az ellenőrzésnek az eredményét szinkron módon, azonnal visszaküldi a MINDSPIRE DELTA integrációs moduljának.
- Ezt követően aszinkron módon megkezdi a sikeres ellenőrzésen átesett csomagok üzleti entitás típusonként történő feldolgozását. Minden egyes példány esetén küld egy további üzenetet – úgynevezett adatmigrációs eseményeket-, amely tartalmazza az adott üzleti entitás elem adatmigrációjának az eredményét.
- Ezt a műveletet az integrációs modul egyrészt a csomagokra vonatkozóan hajtja végre, az eredményeket folyamatosan naplózva. Amennyiben a Vault befogad egy csomagot, akkor az abban szereplő üzleti entitás példányokat „adatmigrációra várakozó” státuszba sorolja az adatmigrációs eszköz. Viszont amennyiben a Vault egy csomagot hibásként elutasít, akkor az abban szereplő üzleti entitás elemek „hibás feltöltés” státuszba kerülnek, amelyet az integrációs modul a MINDPSIRE DELTA adatmigrációs rendszer felé nem a Vault által alkalmazott üzleti entitás, hanem a DELTA által feldolgozható táblarekordok szintjén, tehát egy réteggel mélyebben továbbítja.
- Másrészt az integrációs modul a későbbiekben kiküldött adatmigrációs eseményeket fogadja és dolgozza fel. Ebben az esetben minden egyes üzleti entitás elemmel kapcsolatban viszontválaszt küld a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköznek, hogy az adott üzleti entitás egyed sikeresen migrációra került-e, vagy sem. Ezek az üzeneteket ebben az esetben is a DELTA számára értelmezhető relációstábla-rekordok szintjén kerülnek kiküldésre.
Hibás rekordok kezelése
A Vault banki számlavezető rendszer által hibásnak minősített üzleti entitások listája az integrációs modul révén a DELTA adatmigrációs eszközben is megjelenik, ahol lehetőség van a kapcsolódó hibák javítására az érintett transzformációs szabályok módosításával. Ezt követően lehetőség van arra is, hogy a módosított adattranszformációs szabályok csak az érintett hibás rekordon fussanak és kizárólag a javított rekordokat küldjük újra el a Vault számára.
A rekonsziliációs folyamatok támogatása
A Vault rendszer sajátossága, hogy sikeres végrehajtás esetén nem csak az üzleti entitás egyedre vonatkozó migrációs esemény státuszát küldi vissza, hanem ezen túlmenően annak ott tárolt összes adatát is. Ezeket az információkat az integrációs modul nem csak fogadja, hanem a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköz számára relációs táblákban előkészítve fel is dolgozza. Ezáltal a DELTA integrációs modulja automatikusan biztosítja a rekonsziliációhoz szükséges céladatokat a DELTA számára. A megkapott adatokat a DELTA automatikusan képes feldolgozni és a felparaméterezett rekonsziliációs ellenőrzésekkel kiértékelni. A DELTA rekonsziliációs moduljáról további információ itt érhető el.
Összefoglalás
A MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszközünk integrációs moduljának kifejlesztésével bevezetésre került egy olyan kiegészítő megoldás, amely technológiai szempontból a szükséges kereteket biztosítja egy integrált adatátadás megvalósításához, támogatva a rekonsziliációs folyamatokat is. Az integrációs modul használata mellett is változatlanul elérhető a DELTA teljes funkcionalitása, biztosítva így a teljeskörű adatmigrációs támogatást az API-n keresztül történő adatbetöltés esetén is.
A modul kellőképpen rugalmas ahhoz, hogy a különböző technológiákon alapuló kapcsolódásokat gyorsan és hatékonyan megvalósítsuk, ezáltal a Vault integráció későbbi kibővítése, vagy akár további core banki rendszerek felé újabb kapcsolatok kiépítése rövidebb idő alatt lesz elvégezhető. Az adatátadás bizonyos elemeit paraméterezhetővé tettük, ennek köszönhetően további célrendszerek bevonása esetén teljesen testre szabott teljesítményoptimalizálás és finomhangolás is lehetséges lesz.
A teljes folyamat biztonságosan, zártan és auditált módon futtatható a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszközben és annak integrációs moduljában is, a folyamat állapota a teljeskörű naplózásnak köszönhetően az adatátadás tetszőleges időpontjában nyomon követhető.
Amennyiben kérdése van a MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszközzel vagy az integrációs modullal kapcsolatban, vegye fel a kapcsolatot szakértőinkkel!
Ismerje meg kapcsolódó szolgáltatásunkat és megoldásunkat!
Adatmigrációs szolgáltatások
MINDSPIRE DELTA adatmigrációs eszköz
Kérdése vagy megjegyzése van a bejegyzéssel kapcsolatban?
Küldje el üzenetét és munkatársaink felveszik Önnel a kapcsolatot!
Legújabb adatmigrációs referenciáink
Többet szeretne tudni adatmigrációs szolgáltatásainkról?
További információkért kattintson ide: